Druhé největší město v Itálii - Milán představuje centrum módy, obchodu a finančnictví. Svým vzhledem připomíná moderní města severní Evropy. Mezi luxusními značkovými obchody a elegantními kancelářskými budovami se najdou takové kulturní poklady jako například nejextravagantnější evropská gotická katedrála nebo nejslavnější operní dům na světě. Samozřejmě nelze opomenout nejkrásnější galerii severní Itálie a slavné mistrovské dílo Leonarda da Vinciho „Poslední večeře“.
Vedle významných památek se Milán může pochlubit spoustou různorodých a zajímavých muzeí, kostelů a historických budov, které představují směsici starého a nového. Tato elegantní, životem pulzující metropole nabízí bezpočet kulturních akcí, kulinářských zážitků, možnost nakupování ve značkových buticích a bezcílného toulání. Většina obchodů módních návrhářů v Miláně se nachází v ulicích severně od katedrály. K rychlém a pohodlnému překonávání vzdálenosti ve městě můžete využít metro.
V srdci Milána stojí velkolepá gotická katedrála, na dómu je střecha se 135 věžičkami a nesčetnými plastikami a chrliči. Nedaleko katedrály jižním směrem stojí královský palác Palazzo Reale, který byl postaven pro rakouské velkovévody v 18. století. Dnes je v jednom křídle umístěno menší Museo del Duomo, kde jsou vystaveny různé odlitky soch z katedrály, krásný dřevěný model katedrály a Tintorettův obraz „Ježíš mezi učiteli Církve“.
Neoklasicistní budova opery, všeobecně známá jako La Scala, která byla otevřena v roce 1778, se řadí k nejprestižnějším na světě. Na největším evropském jevišti můžete vidět honosná představení, v nichž účinkují nejlepší pěvci. Vstupenky jsou obvykle vyprodány na několik měsíců dopředu.
V Museo Poldi-Pezzoli mohou návštěvníci obdivovat nádhernou sbírku, kterou v roce 1879 městu odkázal bohatý aristokrat Giacomo Poldi Pezzoli. Oddělení užitého umění překypuje fascinujícími dekorativními předměty, od koberečků a krajek přes sklo a porcelán až po sošky, šperky a sluneční hodiny vystavené v pěkném prostředí. Především sbírka koberců a látek je fantastická. Nejslavnější obraz – renesanční podobiznu mladé ženy namaloval v 15. století Antonio Pollaiuolo. Objevíte zde i práce Piera della Francesca, Botticelliho, Mantegni a dalších autorů.
Jen málo obrazů je tak známých jako „Poslední večeře“ 1494 – 1497) od Leonarda da Vinciho. Zachycuje okamžik, kdy Kristus sděluje svým následovníkům, že jeden z nich ho zradí. Leonardo v tomto případě zamítl běžnou techniku fresky a místo toho nanesl barvy na omítku krytou sádrovými vrstvami. Výsledek se vyznačuje neobvyklou jemností, ale rychle podléhá zubu času. Barva oprýskává a restaurování není úspěšné. V současnosti chrání malbu systém filtrů. Obraz je namalován na stěně v refektáři dominikánského kláštera u kostela Santa Maria delle Grazie. Tento krásný renesanční kostel z 15. století, který navrhl Bramante, stojí za návštěvu sám o sobě.
Umělecká galerie Brera vlastní nejlepší sbírku obrazů v severní Itálii po benátské galerii della Accademia. Západně od galerie Brera se tyčí další velkolepá milánská stavba Castello Sforzesco. Dnes jsou zde 4 muzea. Za návštěvu určitě stojí Pinacoteca a Museo d´Arte Antica. Druhá dvě muzea vystavují hudební nástroje a archeologické exponáty.